Професионална гимназия по облекло „Княгиня Мария Луиза“ официално откри своя нов STEM център за “ Дизайн и 3D прототипиране“ и “ Природни науки“, изграден по проект №BG- RRP- 1.01555-1742-CO1 от Националния план за възстановяване и устойчивост . Новото образователно пространство предоставя на учениците възможност да развиват своите знания и умения в модерна дигитална среда, съчетаваща творчество, технологии и иновации.
В гимназията, където учениците изучават специалности като „Моден дизайн“, „Бутикови облекла“, „Театрален грим и перуки“, „Конструиране, моделиране и технология на облекло и текстил“ и „Сценичен костюм“, STEM обучението открива нови възможности за експериментиране, проектиране и реализация на идеи чрез съвременни технологии и 3D моделиране.
Новите кабинети по направления „Природни науки“ и „3D прототипиране“ ще дадат възможност на учениците да превръщат творческите си идеи в реални проекти, като съкращават пътя от концепцията и дигиталния модел до готовия продукт.
На тържественото откриване присъстваха госпожа Велина Томова – старши експерт „Професионално образование и обучение“ в РУО – София-град, представители на висши учебни заведения, проф. д-р Николай Керев – декан „Продължаващо и дистанционно обучение“ в Химикотехнологичния и металургичен университет, представители на фирми, с които работихме за реализиране на проекта, както и директори на професионални гимназии в София.
По време на събитието беше представена и новата специалност „Устойчива мода“, която ще стартира през следващата учебна година. Ученици от 8. А клас демонстрираха креативност и иновативно мислене, изработвайки шапки от експериментални материали. За артистичната атмосфера допринесе музикалният съпровод на Лора Ходжева от 10. А клас.
Откриването на STEM центъра е още една важна стъпка в развитието на ПГО „Княгиня Мария Луиза“ като съвременно училище, което успешно съчетава традициите в професионалното образование с новите технологии и изискванията на бъдещето.